مارکتینگ پلن یا برنامه بازاریابی چیست؟

برنامه بازاریابی یا مارکتینگ پلن

برنامه بازاریابی سندی است که تلاش‌ها و فعالیت‌های بازاریابی یک کسب و کار را در یک دوره که معمولاً یک سال است، تبیین می‌کند. این برنامه استراتژی بازاریابی، فعالیت‌های تبلیغاتی و ترویج محصول برنامه‌ریزی شده برای آن دوره زمانی را مشخص می‌کند. با سندر همراه باشید.

 

عناصر یک برنامه بازاریابی یا مارکتینگ پلن

یک برنامه بازاریابی به طور معمول شامل عناصر زیر است:

 • اهداف بازاریابی کسب و کار: اهداف باید قابل دستیابی و اندازه گیری باشند. 
 • موقعیت فعلی بازاریابی تجاری: تحلیلی از وضعیت فعلی سازمان در مورد موقعیت بازاریابی آن.
 • تحقیقات بازار: تحقیقات دقیق در مورد روند فعلی بازار، نیازهای مشتری، حجم فروش صنعت و هدف‌های مورد انتظار.
 • طرح کلی بازار هدف کسب و کار: مشخصات جمعیتی بازار هدف تجاری.
 • فعالیت های بازاریابی: لیستی از اقدامات مربوط به اهداف بازاریابی است که برای این دوره و جدول زمانی مشخص برنامه ریزی شده است.
 • شاخص های اصلی عملکرد (KPI): این شاخص‌ها برای ردیابی اهداف مورد انتظار سازمان در نظر گرفته می‌شوند. آمیخته بازاریابی باید برای سازمان مناسب باشد و بیشتر بر روی محصول، قیمت، تبلیغات و مکان متمرکز خواهد شد.
 • رقابت: رقبای سازمان و استراتژی‌های آن‌ها را همراه با روش‌های مقابله با رقابت و به دست آوردن سهم بازار شناسایی كنید.
 • استراتژی های بازاریابی: توسعه استراتژی‌های بازاریابی برای استفاده در آینده. این استراتژی‌ها شامل استراتژی‌های ترویج محصول، تبلیغات و سایر ابزارهای بازاریابی در اختیارِ سازمان است.
 • بودجه بازاریابی: تخصیص منابع مالی سازمان برای فعالیت‌های بازاریابی.

یک برنامه جامع بازاریابی بر اساس قانون 80:20 پیش برود به عنوان مثال برای ماکزیمم کردن اثر برنامه بازاریابی، شما بر روی 20 درصد از محصولات یا خدماتتان که 80 درصد حجم درآمد را به خود اختصاص میدهد تمرکز کنید.

 

هدف یک برنامه بازاریابی

هدف از یک برنامه بازاریابی شامل موارد زیر است:

 • برنامه بازاریابی برای تعریف شفاف اهداف بازاریابی کسب و کار که با مأموریت و چشم انداز سازمان سازگار است، تعیین می‌شود. اهداف بازاریابی نشان می‌دهد که سازمان در هر دوره خاصی در آینده کجا می‌خواهد باشد.
 • برنامه بازاریابی معمولاً با تبیین استراتژی‌های بازاریابی مناسب، مانند برنامه‌هایی برای افزایش مشتری، در رشد کسب و کار کمک می‌کند.
 • آیا استراتژی‌های افزایش سهم بازار، ورود به بازارهای جدید و افزایش آگاهی از برند نیز در برنامه بازاریابی گنجانده شده است؟
 • برنامه بازاریابی شامل بودجه‌ای دقیق برای انجام فعالیت‌های مشخص شده خواهد بود.
 • تعیین وظایف و مسئولیت‌های افراد به خوبی در برنامه بازاریابی بیان شده است.
 • شناسایی فرصت‌ها و هرگونه استراتژی برای بهره برداری از آن‌ها مهم است.
 • یک طرح بازاریابی بررسی و تجزیه و تحلیل محیط بازاریابی را که شامل تحقیقات بازار، ارزیابی نیاز مشتری، تجزیه و تحلیل رقبا، تجزیه و تحلیل PEST و مطالعه روند جدید کسب و کار است، تقویت می‌کند.
 • یک برنامه بازاریابی عملکردهای تجاری را برای دستیابی به ثبات بیشتر با هم ادغام می‌کند. به ویژه فروش، تولید، امور مالی، منابع انسانی و بازاریابی.

 

ساختار یک برنامه بازاریابی

ساختار یک برنامه بازاریابی می‌تواند شامل بخش‌های زیر باشد:

اهداف برنامه بازاریابی

این بخش نتایج مورد انتظار از برنامه بازاریابی را با اهداف روشن، مختصر، واقع بینانه و قابل دستیابی ترسیم می‌کند. این اهداف باید خاص و دارای چارچوب زمانی باشند. در اهداف برنامه بازاریابی باید از معیارهایی مانند سهم بازار هدف، تعداد مشتری مورد نظر، میزان نفوذ، میزان استفاده از محصول، حجم فروش هدفمند و غیره استفاده شود.

 

تحقیقات بازار – تحلیل بازار / تحلیل مصرف کننده

تجزیه و تحلیل بازار شامل موضوعاتی مانند تعریف بازار، اندازه بازار، ساختار صنعت، سهم بازار و روندها و تحلیل رقبا است. تجزیه و تحلیل مصرف کننده شامل اطلاعات جمعیتی بازار هدف و آنچه در تصمیمات خرید آن‌ها تأثیر می‌گذارد است.

 

بازار هدف 

بازار هدف با کمک پروفایل دموگرافیک و دریافت اطلاعاتی همچون، جنسیت، سن، مشخصات روانشناختی، علایق و غیره مشریان هدف را مشخص می‌کند.

 

تجزیه و تحلیل SWOT

با تجزیه و تحلیل SWOT نقاط قوت و ضعف داخلی سازمان و فرصت ها و تهدیدهای خارجی سازمان بررسی می شود. تجزیه و تحلیل SWOT شامل موارد زیر است:

 • نقاط قوت، مزایای رقابتی سازمان هستند که به راحتی توسط دیگر رقبا قابل تکرار شدن نیستند. این نقاط قوت نمایانگر مهارت‌ها ، تخصص و کارایی‌هایی هستند که یک سازمان نسبت به رقبا دارد.
 • نقاط ضعف موانعی است که در عملکرد یک سازمان مشاهده می‌شود و رشد سازمان را متوقف می‌کند. این نقاط ضعف می‌توانند شامل ابزار و لوازم مورد نیاز قدیمی، سرمایه در گردش ناکافی و روش‌های تولید ناکارآمد باشد.
 • فرصت‌ها چشم اندازهای رشد در کسب و کار هستند که از طریق اتخاذ روش‌هایی خاص می‌توان به آن‌ها دست پیدا کرد. فرصت‌ها می‌توانند شامل ورود به بازارهای جدید، اتخاذ استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال یا پیروی از ایده‌های جدید باشند.
 • تهدیدها عوامل خارجی هستند که می‌توانند بر کسب و کار تأثیر منفی بگذارند، مانند وجود یک رقیب قدرتمند جدید، تغییرات قانونی، بلایای طبیعی یا موقعیت‌های سیاسی.

 

استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی به برنامه کلی کسب و کار برای دستیابی به مشتریان احتمالی و تبدیل آن‌ها به مشتری محصولات یا خدمات خود اشاره دارد. استراتژی بازاریابی فرایندی است که می‌تواند به سازمان اجازه دهد منابع محدود خود را برای افزایش فروش و دستیابی به یک مزیت رقابتی پایدار متمرکز کند.

امروزه مارکترها باید به استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال توجه ویژه‌ای داشته باشند. در بازاریابی دیجیتال از فناوری برای دستیابی به بازارهای گسترده‌تر استفاده می‌شود. مقرون به صرفه بودن یکی از ویژگی‌های بازاریابی دیجیتال است. کانال‌های بازاریابی دیجیتال، که در اوایل قرن 21 محبوب شدند، ممکن است در نهایت از روش‌های سنتی بازاریابی پیشی بگیرند. بازاریابی دیجیتال شامل روش‌های پرطرفداری مانند استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای تجارت و کسب و کار است. سایر استراتژی‌های موجود در استراتژی بازاریابی شامل استراتژی قیمت گذاری و موقعیت یابی‌، استراتژی توزیع، استراتژی تبدیل و استراتژی نگهداشت مشتری است.

 

بودجه بازاریابی

بودجه بازاریابی به طور خلاصه به تمام هزینه‌هایی که یک کسب و کار قصد دارد در پروژه‌های مربوط به بازاریابی در طول سه ماه یا یک سال هزینه کند، اشاره دارد. بودجه بازاریابی می‌تواند شامل هزینه‌هایی مانند تبلیغات پولی، محتوای حمایتی تحت وب، استخدام کارمندان جدید بازاریابی، خرید دامنه برای وبلاگ و نرم افزار اتوماسیون بازاریابی باشد. اثربخشی برنامه بازاریابی به بودجه اختصاص یافته برای هزینه‌های بازاریابی بستگی دارد. بودجه در نظر گرفته شده برای بازاریابی باید سودآور باشد.

 

تجزیه و تحلیل عملکرد

ارزیابی عملکرد بازاریابی ابتکارات بازاریابی آینده را هدایت می‌کند و به یک شرکت در دستیابی به اهداف خود کمک می‌کند.

تحلیل واریانس درآمد: تجزیه و تحلیل واریانس مثبت یا منفی درآمد. واریانس منفی نگران کننده است و باید دلایلی برای توضیح علت این مشکل در دسترس باشد.

تجزیه و تحلیل سهم بازار: تجزیه و تحلیل اینکه آیا سازمان به سهم بازار هدف خود رسیده است یا خیر. ممکن است در بعضی مواقع در حالیکه سهم کسب و کار از بازار در حال کاهش است، فروش در حال افزایش باشد. بنابراین پیگیری همیشگی این معیار از اهمیت بالاتری برخوردار است.

تجزیه و تحلیل هزینه: تجزیه و تحلیل هزینه بازاریابی به نسبت فروش. برای مقایسه آگاهانه، این نسبت باید با استانداردهای صنعت مقایسه شود. این نسبت سازمان را قادر می سازد تا هزینه های واقعی را در مقابل بودجه ردیابی کند.

 

اجرای یک مارکتینگ پلن

برنامه بازاریابی باید تجدید نظر شود و به صورت دوره ای با تغییرات محیط سازگار شود. استفاده از متریک‌ها، بودجه‌ها و برنامه‌ها برای سنجش میزان پیشرفت در جهت اهداف تعیین شده در برنامه بازاریابی، یک فرآیند مستمر توسط پرسنل بازاریابی است. باید یک ارزیابی مداوم برای تأیید دستیابی به اهداف برنامه بازاریابی در سازمان وجود داشته باشد. مدیر بازاریابی باید بتواند با توجه به فضای عملیاتی، موثر بودن استراتژی‌های مستند را بررسی کند. لازم است به صورت دوره‌ای (ماهانه یا فصلی) برنامه بازاریابی مورد بررسی قرار بگیرد. بررسی برنامه بازاریابی به صورت فصلی برای حفظ هماهنگی اهداف و برنامه‌ها با تغییرات محیطی است.

 

مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *