ریفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی چیست؟

ریفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی چیست؟

بازاریابی ارجاعی یا ریفرال مارکتینگ یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد سرنخ فروش یا لید جنریشن است. علاوه براینکه بازاریابی ارجاعی می‌تواند مشتری‌های شما را چندین برابر کند، تحقیقات نشان داده است که این نوع بازاریابی که گاهی از آن با عنوان بازاریابی دهان به دهان نیز یاد می‌شود، بیشتر از هر نوع تبلیغات دیگر قابل اعتماد است. یک کمپین بازاریابی ارجاعی قوی می‌تواند اعتماد مشتری‌های فعلی را تقویت کند، منجر به ایجاد سرنخ‌های فروش جدیدی شود و کسب و کار شما را رونق بخشد. در این یادداشت به بررسی تمام ابعاد ریفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی خواهیم پرداخت. 

 

ریفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی چیست؟

بازاریابی ارجاعی یک فرایند سازمان یافته است که در آن افراد با تبلیغات کلامی در مورد محصول یا کسب و کار شما به فروش بیشتر کمک می‌کنند. در این نوع بازاریابی برای فروش خدمت یا محصول پاداشی در نظر گرفته می‌شود. در مقایسه با انواع دیگر بازاریابی سنتی، که برای مخاطبان عام ایجاد می‌شوند، بازاریابی ارجاعی از مشتری موجود محصول یا خدمت برای فروش محصول به دیگر مشتریان بالقوه استفاده می‌شود.

هدف اصلی استفاده از بازاریابی ارجاعی، آوردن مشتری جدید از طریق نظر یا پیشنهاد دیگران است. اگر محصولات و خدمات خوبی ارائه می‌دهید، احتمالاً مشتریانی راضی و خوشحال خواهید داشت كه از قبل، کسب و کار شما را به آشنایان و دوستان خود معرفی کرده‌اند. پس چرا این جذب مشتری به صورت ارگانیک و با تبلیغات دهان به دهان را حداکثر نرسانیم و مشتریان را برای معرفی افراد جدید تشویق نکنیم؟ یک کمپین بازاریابی ارجاعی یا ریفرال مارکتینگ نام شما را در ذهن مشتری زنده نگاه خواهد داشت و وفاداری آن‌ها را به کسب و کار شما چندین برابر خواهد کرد. 

 

مزایای بازاریابی ارجاعی

بازاریابی ارجاعی از روش‌های بسیار مؤثر بازاریابی است، زیرا مردم به نظرات دوستان و آشنایان و افراد مشهور اطمینان بیشتری دارند و از این طریق راحت‌تر به شما و محصولی که ارائه می‌کنید اعتماد می‌کنند. فواید بازاریابی ارجاعی واقعاً باورنکردنی هستند. هرچند که ممکلن است مدتی طول بکشد تا اعتماد مشتریان را جلب کنید، اما این انتظار ارزش فراوانی دارد. در این روش بازاریابی شما بزرگترین طرفداران برند خود را تشویق به تبلیغ محصول‌تان می‌کنید. با این راهکار کمپین بازاریابی ارجاعی، برند شما را در معرض دید انبوهی از افراد قرار می‌دهد که در غیر این صورت ممکن است هیچ وقت به آن‌ها دسترسی نداشته باشید. همچنین با استفاده از سیستم ارجاع و پاداش خودکار، شما می‌توانید بازاریابی دهان به دهان را به یک کانال فروش تبدیل کنید و حتی آگاهی بیشتری برای نام تجاری خود ایجاد کنید. 

 

جذب مخاطب هدفمند

بیشتر اوقات ما برندهای جدید را هنگام صحبت با دوستان و آشنایان می‌شناسیم. این موضوع کسب و کارها را در مقابل سرنخ‌های فروش با کیفیت و هدفمند قرار می‌دهد، که آرزوی اکثر بازاریابان است. کمپین‌های موفق دو دلیل بسیار مهم برای موفقیت خود دارند. هدف گرفتن درست و دقیق مخاطب و همچنین انتقال پیام. در بازاریابی ارجاعی یا بازاریابی دهان به دهان هدف‌گیری مخاطب به درستی انجام می‌شود و پیام کسب و کار به مشتریان هدف شما منتقل می‌شود. 

 

افزایش مشتریان وفادار

ارجاع‌هایی که به مشتری جدید تبدیل می‌شوند اغلب به وفادارترین طرفداران شما تبدیل می‌شوند. از اولین باری که آن‌ها از وجود شما (از طریق یک دوست) باخبر شدند، شما در موقعیت خوبی قرار گرفته‌اید. و اگر پاداش‌های دو طرفه به مشتری جدید و مشتری قدیمی ارائه دهید احتمال موفقیت شما در جذب و نگهداری مشتری بسیار بالاتر خواهد بود. تحقیقات نشان داده‌اند که مشتریان ارجاع شده 18٪ بیشتر به محصول یا خدمت شما پایبند هستند و این باعث می‌شود که در کل، طول عمر مشتری (CLV) بیشتر شود. 

 

اضافه کردن نوع جدیدی از تعامل

ایمیل مارکتینگ، حضور در شبکه‌های اجتماعی و پشتیبانی از مشتری همه می‌توانند با بازاریابی ریفرال در ارتباط تنگاتنگ باشند. به عنوان مثال شما قبل از ایجاد کمپین بازاریابی ارجاعی، احتمالا هر هفته برای مشتریان خود خبرنامه ارسال می‌کردید یا اینکه هر روز در شبکه‌های اجتماعی محتواهای جذاب به اشتراک می‌گذارید. بازاریابی ارجاعی می‌تواند موضوع جذاب دیگری برای ارسال ایمیل یا محتوای شبکه اجتماعی باشد و تعامل شما را با مخاطبین بالا ببرد. 

 

این نوع استراتژی بازاریابی مقرون به صرفه است

بازاریابی سنتی معمولا زمانبر و گران است. از طرف دیگر، بازاریابی ارجاعی راهی ارزان برای تبلیغ برند شما و انتقال سریع پیام به بازار است. در این روش شما از مشتریان فعلی خود برای کمک به کمپین دعوت می‌کنید و از روابطی که قبلا ایجاد کرده‌اید نهایت استفاده را می‌کنید.

 

بازاریابی ریفرال برای کدام کسب و کارها مفید است؟

مانند هر روش بازاریابی، بازاریابی ریفرال هم ممکن است برای برخی کسب و کارها مفید نباشد. قبل از انتخاب این روش شما باید حتما بررسی کنید که آیا بازاریابی ریفرال برای محصولات و خدمات شما مناسب است یا خیر. در ادامه به چند نکته مهم در این مورد اشاره خواهیم کرد.

 

تاییده از شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی ریفرال زمانی مفید است که در وهله اول شما محصولات یا خدماتی را ارائه بدهید که قابل ارجاع باشند. این بدان معنا است که محصولات شما نظرات مثبت مشتری را داشته باشند، در شبکه‌های اجتماعی کاربران محصولات شما را به یکدیگر توصیه کنند و به نوعی از سایر رقبا متمایز باشید. 

 

ارائه محصول یا خدمات عالی 

طبیعی است که اگر محصول یا خدمات شما مشکلی را حل نکند یا نیاز کاربران را برآورده نکند، در بازاریابی ارجاعی موفق نخواهید بود. هرچقدر هم که پاداشی که شما برای کاربر در نظر می‌گیرید خوب باشد، اگر محصول مشکلی از کاربر را حل نکند، احتمال اینکه کمپین ناموفقی داشته باشید زیاد خواهد بود.

 

فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی 

هر روز که میگذرد، کاربران شبکه‌های اجتماعی بیشتر و بیشتر به پیگیری و دنبال کردن و تعامل و پرسیدن سوال در مورد برندهای مورد علاقه خود می‌پردازند. اگر می‌خواهید بهترین مشتری‌ها را پیدا کنید، باید همان جایی باشید که آن‌ها هستند. رسانه‌های اجتماعی همچنین بستر مناسبی برای اشتراک مطالب آموزنده و کوتاه، داستان‌های پشت صحنه و محتوای تولید شده توسط کاربر به شما می‌دهند. 

 

داشتن پایگاه مشتریان وفادار

بازاریابی ارجاعی یا ریفرال مارکتینگ با کمک وفادارترین مشتریان حال حاضر شما و طرفداران و سفیران برند شما آغاز می‌شود. از آنجا که آن‌ها قبلاً از محصولات شما استفاده کرده و راضی هستند و حتی آن را دوست دارند، به احتمال زیاد محصول یا خدمت شما را به دیگران را معرفی می‌کنند (شاید این کار را قبلاً انجام داده باشند!). بعلاوه، جوایز و پاداش‌هایی که در کمپین‌های بازاریابی ارجاعی در نظر گرفته می‌شود راهی عالی برای نشان دادن قدردانی شما از پشتیبانی آن‌ها است.

مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *