بازاریابی چریکی چیست و چگونه آن را اجرا کنیم؟

بازاریابی چریکی

خب، شاید این وسال در ذهن‌تان نقش بسته باشد که چه چیزی بازاریابی چریکی را جذاب کرده است! اگر شما به عنوان یک بازاریاب رویاهای بزرگ اما بودجه کمی دارید باید به گوریلا مارکتینگ توجه ویژه داشته باشید. هرچند پیاده سازی این نوع مارکتینگ به هزینه کمی نیاز دارد اما در مقابل باید ایده‌ی خلاقانه‌ای داشته باشید. زیرا بدون داشتن یک ایده جذاب امکان اینکه بتوانید توجه مشتریان هدف را به خود جلب کنید بسیار کم و ناچیز خواهد بود. در این مقاله قصد داریم در مورد بازاریابی چریکی و نکاتی که در پیاده سازی به آن احتیاج داریم بپردازیم با سندر همراه باشید.

 

بازاریابی پارتیزانی (چریکی) به چه معناست؟

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی به تکنیک‌های بازاریابی کم هزینه و خلاقانه گفته می‌شود که شرکت‌ها برای افزایش آگاهی از برند در میان مشتریان بالقوه به کار می‌گیرند. در این نوع از مارکتینگ شرکت‌ها برای جلب توجه مردم از شوکه کردن مخاطب استفاده می‌کنند. دلیل استفاده از این روش نیز کاملا واضح است، بسیاری از کسب و کارهای کوچک بودجه بازاریابی بسیار محدودی دارند و برای نتیجه گرفتن لازم است از روش‌های متفاوت نسبت به رقبا استفاده کنند.

 

چقدر انواع بازاریابی چریکی را می‌شناسید؟

همانگونه که از این عنوان می‌توان متصور شد، انواع گوریلا مارکتینگ وجود دارد که در ادامه قصد داریم به معرفی مهمترین و پرکاربردترین آن‌ها بپردازیم با سندر همراه ما باشید:

 • بازاریابی چریکی در فضای باز: هر اتفاقی که در فضای باز که باعث جلب توجه رهگذران می‌شود را شامل خواهد شد. به عنوان مثال قرار گرفتن یک آگهی در کف پیاده رو یا خیابان می‌تواند در این دسته بندی قرار بگیرید.
 • بازاریابی چریکی در فضای بسته: اگر جلب توجه مخاطبان در فضای بسته اتفاق بیافتد به آن بازاریابی پارتیزانی در فضای بسته گفته می‌شود. مانند قرار گرفتن تبلیغاتی خلاقانه در مغازه، ایستگاه مترو و …
 • بازاریابی چریکی در یک رویداد: در این نوع، کار خلاقانه شما در یک کنسرت، رویداد، سمینار و … انجام می‌شود و معمولا محدود به فضای آن رویداد خواهد بود.

 

چگونه بازاریابی پارتیزانی را پیاده سازی کنیم؟

برای اینکه یک کمپین بازاریابی پارتیزانی موفق داشته باشید باید گام‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید در غیر اینصورت احتمال شکست کمپین بسیار زیاد خواهد بود.

 • از فاکتور غافلگیری استفاده کنید
 • در مورد کمپین و مشتریان تحقیق کنید
 • مخاطبان را درگیر کنید
 • بیش از اندازه فشار نیاورید

از فاکتور غافلگیری استفاده کنید: یکی از مهمترین تاکتیک‌هایی که به موفقیت بازاریابی پارتیزانی کمک می‌کند، غافلگیری است. تفاوت بین یک تبلیغ بر روی بیلبورد و یک کمپین بازاریابی محیطی که در آن یک بستنی بزرگ را در پیاده رو قرار می‌دهند، عامل تعجب است و غافلگیری است. برای ایجاد عنصر غافلگیری، باید به روش‌های خلاقانه و اصیل فکر کنید، زیرا افراد از مواردی که می‌شناسند و یا دیده‌اند غافلگیر نمی‌شوند. شما برای جلب توجه لازم از خارج از چارچوب فکر کنید و ایده‌ای نو و جدید را در معرض دید افراد قرار دهید.

در مورد کمپین و مشتریان تحقیق کنید: هرچند که بازاریابی چریکی، باید تصادفی به نظر برسد، اما شما باید قبل از راه اندازی چنین کمپینی تحقیقات و برنامه ریزی دقیق زیادی داشته باشید. برای اثر بخش بودن این نوع کمپین‌ها باید پیام و اجرای کمپین به درستی انجام شود در غیر اینصورت ممکن است کمپین با شکست مواجه شود.

مخاطب را در گیر کنید: بازاریابی چریکی تلاش می‌کند تا مصرف کنندگان را سرگرم و علاقه مند کند تا برداشتی مثبت و ماندگار از برند ایجاد کند. یکی از بهترین راه‌ها برای جلب توجه مخاطبان و سرگرمی او، درگیر کردن آن‌ها در این کارزار است. بنابراین سعی کنید کمپینی تعاملی با مخاطبان طراحی کنید تا به ماندگاری نام برند شما در ذهن کمک کند. 

بیش از اندازه فشار نیاورید: برای اینکه یک کمپین چریکی، کارآمد باشد مخاطبان باید با کمال میل با آن درگیر شوند. آن‌ها نباید برای مشارکت در کمپین و یا خرید محصول تحت فشار قرار بگیرند زیرا این کار نرخ مشارکت را به شدت کاهش می‌هد. نمونه‌های موفق و ناموفق بسیاری وجود که دارد.

 

تاکتینک‌هایی مهم در بازاریابی چریکی چیست؟

 

از فضاهای عمومی شلوغ استفاده کنید

بهترین مکان برای اجرای یک کمپین چریکی موفق، فضاهای شلوغ و باز شهری است. چرا؟ زیرا مردم در این فضاها کار، زندگی و تفریح انجام می‌دهند. البته زمانی را انتخاب کنید که بیشترین ترافیک وجود دارد 8 صبح تا 5 عصر بهترین زمان برای اجرای این نوع کمپین‌هاست.

 • از بازی‌های فکری استفاده کنید تا نرخ مشارکت افراد افزایش پیدا کند.
 • رنگ، لوگو و … برندتان را تا جایی که می‌شود بزرگ نشان دهید.
 • سعی کنید کمپین‌تان تا جای ممکن برای مخاطبان سرگرم کننده باشد.
 • ارزشی که محصولات‌تان برای مخاطب به وجود می‌آورد را نشان دهید.

 

از فضای دیجیتال به خوبی استفاده کنید

اینکه ایده شما در فضای عمومی و واقعی باشد اصلا به این معنا نیست که نمی‌توانید از فضای دیجیتال (اینترنت) برای افزایش مشارکت کمپین خود استفاده کنید. برای موفقیت در این زمینه باید:

 • از کپی رایتینگ خلاقانه استفاده کنید.
 • از عناصر ویدیویی و صوتی در کمپین استفاده کنید.
 • از بازی‌های ساده و خلاقانه استفاده کنید.
 • جایزه دادن را فراموش نکنید.

مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *