نکاتی برای موفقیت در بازاریابی تلفنی


بی شک تاکنون برای شما پیش آمده است که متناسب با شغل خود، مجبور شوید در راستای بازاریابی تلفنی با مشتریان خود تماس‌های غیر‌حضوری داشته باشید. یکی از مشکلاتی که برخی فروشندگان با آن رو به رو هستند، تاثیر گذاری بر مشتریان خود در تماس‌های تلفنی است. البته بسیاری از افراد بازاریابی تلفنی را با فروش تلفنی اشتباه می‌گیرند! با سندر همراه باشید تا نکاتی برای موفقیت در بازاریابی تلفنی را با شما در میان بگذاریم.

 

نکات موثر درباره بازاریابی تلفنی

یک برنامه مشخص داشته باشید

قبل از اینکه تلفن را بردارید و شروع به شماره گرفتن کنید، اطمینان حاصل کنید که می‌دانید هدف شما برای انجام این تمرین چیست. بعلاوه باید بدانید که قرار است به چه شخصی صحبت کنید و سمت او در سازمان چیست. برنامه ریزی و نوشتن آن چیزی که قصد گفتن آن را دارید به شما کمک می‌کند بدون اشتباه پیش روید.

 

دیالوگ را پیش بینی کنید

هنگامی که هدف‌تان را مشخص کردید وقت ان رسیده است که دیالوگ خود را حدس زده و روی کاغذ بیاورید. به عنوان مثال: سلام من علیزاده هستم از سرویس ایمیل مارکتینگ سندر با شما تماس می‌گیریم. من می‌خواهم با مدیر بازاریابی شما صحبت کنم و یا قصد دارم ایمیلی را را جهت معرفی محصول به ایشان ارسال کنم. ممنون می‌شوم اگر ایمیل آدرس ایشان را در اختیار من قرار دهید.

 

آرام و واضح صحبت کنید

طبیعی است که هنگام شروع تماس با یک صدای سرد و بی روح مواجه شوید و شاید این رفتار شما را عصبی کند. برای غلبه بر این فضا کافیست هر آنچیزی که از قبل نوشته‌اید را با صدای آرام و واضح بیان کنید. سعی کنید نفس را شکم بکشید تا بتوانید بدون استرس و نفس نفس زدن کلماتی که می‌خواهید را ادا کنید. البته سعی کنید کمی چاشنی احساس هم به آن اضافه کنید تا شبیه ربات دیده نشوید.

 

برای “نه” شنیدن آماده شوید

بله! حتی ممکن است پاسخ خشن‌تری را بشونید. اجازه ندهید این گونه رفتارها شما را ناراحت کند. اگر اعتماد به نفس دارید سعی کنید کاملا مودبانه در مورد توانمندی‌هایتان صحبت کنید. اما گاهی اوقات پیش می‌اید که پاسخ “نه” است. سعی نکنید با فرد گلاویز شوید. از او تشکر کنید و تلفن را قطع کنید قرار نیست همه تماس‌ها با پاسخ مثبت همراه باشد.

 

تماس را مودبانه به اتمام برسانید

مهم نیست که به خواسته خود رسیده‌اید یا خیر، حتما تماس را مودبانه به اتمام برسانید. البته در تمام مراحل صحبت کردن این ادب را باید خفظ کنید. اما معمولا در انتهای تماس بی حوصلگی و یا نرسیدن به هدف ممکن است باعث عصبانی شدن شود که باید به خوبی به خودتان مسلط باشید. برای این کار باید خیلی تمرین کنید.

 

همیشه با یک قول تماس را ببندید

اگر قرار است یک فایل و یا ایمیلی را در اختیار آن فرد قرار دهید، سعی کنید آن را قبل از پایان ساعت اداری همان روز ارسال کنید. این کار باعث می‌شود از طرف مشتری محترم و وقت شناس دیده شوید. بنابراین داشتن برنامه و پیاده کردن هر آنچیزی که در ذهن دارید دقیقا همان کاریست که یک بازاریاب تلفنی به آن توجه می‌کند.

در صورتی که در مکالمات تلفنی خود احساس ناراحتی و نگرانی می‌کنید، شاید فروش برای شما شغل مناسبی نباشد. تمامی فروشندگان بایستی بخشی از زمان مربوط به فروش خود را به تماس‌های تلفنی با مشتریان خود اختصاص دهند. توانایی ایجاد ارتباط و حفظ توجه افراد در بازاریابی تلفنی و مکالمات غیر‌حضوری مهارتی است که تمامی فروشندگان بایستی از آن برخوردار باشند. در ادامه یک چک لیست 5 تایی را برای فروش تلفنی آماده کردیم.

  • هدف خود را تعیین نماید: چه چیز را می‌خواهید به دست آورید؟
  • سوالات خود را آماده نمایید: چه چیزی را می‌خواهید بپرسید؟
  • پاسخ‌های خود را آماده نمایید: پاسخ سوالات احتمالی را در ذهن داشته باشید.
  • تمرین کنید: صدای خود را ضبط کرده و خود را مورد ارزیابی قرار دهید.
  • تجسم کنید: تصویر مشتری و یا شخصی دیگر را در مقابل خود قرار دهید. تصور کنید با وی در حال مکالمه تلفنی هستید.

 

مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *