راهنمای کامل اینفلوئنسر مارکتینگ و استراتژی‌های آن

اینفلوئنسر مارکتینگ

استفاده برندها و کسب و کارها از افراد مشهور برای تبلیغ محصولات و یا خدمات چیز جدیدی نیست. این موضوع طی دهه‌های متمادی رویکرد رایج تبلیغات بوده است. اما تا زمانی که اینترنت اینقدر در زندگی ما حضور پیدا نکرده بود تعداد این افراد مشهور بسیار کم بود. به طور کلی فقط شرکت‌های بزرگ توانایی انجام این کار را داشتند زیرا همکاری با یک ورزشکار مشهور یا بازیگر موفق هزینه زیادی دارد. با افزایش ضریب نفوذ اینترنت و امکان مشهور شدن افراد عادی، کلمه اینفلوئنسر معنی تازه‌ای پیدا کرد. از سال 2015 به بعد رشد چشمگیری در اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) دیده شده است. همکاری بین برندها و اینفلوئنسرها بدون شک برای هر دو طرف مفید است اما مدیریت کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. در این یادداشت اینفلوئنسر مارکتینگ و استراتژی‌های آن را به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد. با سندر همراه باشید.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

درست است که ما این روزها اصطلاح اینفلوئنسر مارکتینگ را زیاد می‌شنویم ولی ممکن است معنی دقیق آن را ندانیم. یک مثال واضح از اینفلوئنسر مارکتینگ هنگامی است که کریستیانو رونالدو برند نایک را تبلیغ می‌کند! این نوع اینفلوئنسر مارکتینگ کلاسیک سال‌ها است که توسط برندها به کار گرفته می‌شود. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم اینفلوئنسر به افرادی گفته می‌شود که به عنوان سفیر برندی خاص انتخاب می‌شوند زیرا در شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذار هستند. این افراد به اندازه سلبریتی‌ها شناخته شده نیستند، اما به دلیل محبوبیت زیاد در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنندگانی دارند که به توصیه‌های آن‌ها گوش می‌دهند. یک اینفلوئنسر می‌تواند با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مخاطبان هدف را با برند شما مرتبط کند.

 

محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای اینفلوئنسر مارکتینگ

در تمام شبکه‌های اجتماعی اینفلوئنسرها وجود دارند، اگرچه وقتی حرف از تعداد اینفلوئنسرها و همچنین محبوبیت آن‌ها باشد، اینستاگرام کاملاً پیشتاز است. اینستاگرام به دلیل پلتفرم خود برای اکثر قریب به اتفاق اینفلوئنسرها مناسب است. به اشتراک گذاری عکس، فیلم‌های کوتاه، استوری و همچنین گزینه انتشار فیلم‌های طولانی‌تر این پلتفرم را برای اینفلوئنسر مارکتینگ ایده‌آل کرده است. فیس بوک و یوتیوب و توئیتر نیز پلتفرم‌های پرطرفداری هستند، اما نحوه تولید محتوا در این پلتفرم‌ها متفاوت است.

 

استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ

در حالی که بین اینفلوئنسر مارکتینگ و برخی از تاکتیک‌های بازاریابی سنتی مثل ایمیل مارکتینگ تفاوت‌های زیادی وجود دارد، ولی این دو در یک چیز مشترک هستند. برای موفقیت در این هر دو این کمپین‌ها برنامه ریزی بسیار دقیق لازم است. اگر فقط به طور تصادفی چند اینفلوئنسر پیدا کنید و آن‌ها را انتخاب کنید و محصولات خود را برای تبلیغات به آن‌ها بفرستید به احتمال زیاد به نتیجه دلخواهتان نخواهید رسید.

 

برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی اینفلوئنسر مارکتینگ موفق، این مراحل را دنبال کنید:

  • اهداف خود را مشخص کنید
  • مخاطبان هدف را انتخاب کنید
  • بودجه تعیین کنید
  • اینفلوئنسرها را دقیق انتخاب کنید
  • نوع کمپین را انتخاب کنید
  • استراتژی خود را مرور کنید

 

اهداف خود را مشخص کنید

برای موفقیت در هر فعالیت تجاری باید اهداف مشخصی داشته باشید. در همان ابتدا تصمیم بگیرید که می‌خواهید با این کمپین به چه نتیجه‌ای برسید و روی آن تمرکز کنید. این مهم‌ترین کاری است که باید در مراحل اولیه برنامه‌ریزی انجام شود زیرا همه کارهای دیگر بر این اساس انجام می‌شود.

 

مخاطبان هدف را انتخاب کنید

پس از مشخص کردن اهداف کمپین، وقت آن است که در مورد مخاطبان هدف تصمیم بگیرید. شما باید بدانید که می‌خواهید روی چه گروه از افراد جامعه تأثیر بگذارید، زیرا فقط در این صورت است که می‌دانید چگونه کمپین خود را سازماندهی کنید.

 

بودجه تعیین کنید

ساده‌ترین راه این است که بودجه‌ای نامحدود داشته باشید و بتوانید با هر اینفلوئنسری که مد نظرتان است همکاری کنید. اما از آنجا که چنین چیزی معمولا ممکن نیست، پس از تعیین اهداف و مخاطبان هدف، باید تعیین کنید که چه مقدار هزینه می‌توانید صرف این کمپین کنید. این تنها هزینه ای نیست که خواهید داشت. شما باید شخصی را استخدام کنید یا بر کل کمپین و اجرای آن نظارت داشته باشد، که این امر نیز به هزینه‌های اضافی نیاز دارد.

 

چگونه اینفلوئنسرها را انتخاب کنیم؟

کاملاً واضح است که همه اینفلوئنسرها یکسان نیستند. همانطور که در مورد همه ستارگان جهان مشاهده می‌شود، برخی از آن‌ها محبوب‌تر از دیگران هستند.

 

مگا اینفلوئنسر

مگا اینفلوئنسرها بیشتر از یک میلیون دنبال کننده دارند. سلبریتی‌های مشهوری مانند ریحانا و سلنا گومز جزو این دسته هستند. تأثیر این افراد بسیار زیاد است و مطمئناً هنگام تبلیغ آن‌ها به هدف خود خواهید رسید. با این حال، این تبلیغ برای شما هزینه بسیار زیادی هم خواهد داشت.

 

ماکرو اینفلوئنسر

ماکرو اینفلوئنسرها بین صد هزار تا یک میلیون دنبال کننده دارند. بلاگرهای سفر، غذا و موارد دیگر جزو این دسته قرار می‌گیرند. کار با ماکرو اینفلوئنسرها به شما توصیه می‌شود چون معمولا تعادل خوبی بین هزینه و اهدافی که با این تبلیغ به دست خواهید آورد دیده می‌شود.

 

میکرو اینفلوئنسر

این گروه شامل کسانی است که بین پنج هزار تا صد هزار دنبال کننده دارند. این افراد معمولا در حال تولید محتوای خوب و باکیفیت هستند. برای مثال اگر شما فروشگاه لوازم آرایشی دارید بهتر است با کسی که 80 هزار دنبال کننده دارد و منحصراً به معرفی لوازم آرایشی میپردازد کار کنید تا بازیگری که 500 هزار دنبال کننده دارد و با کسب و کارهای مختلف کار می‌کند.

 

نانو اینفلوئنسر

این بحث وجود دارد که آیا اینفلوئنسرهای نانو اصلاً وجود دارند یا خیر. نانو اینفلوئنسرها افرادی هستند که کمتر از 1000 دنبال کننده دارند. با این حال تجربه داده است که کار با آن‌ها می‌تواند مزایای خاصی برای برند شما داشته باشد و در طولانی مدت باعث رشد کسب و کارتان شود. البته اگر به رشد سریع نیاز دارید بهتر است به سراغ گزینه‌های دیگر که معرفی کردیم بروید.

مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *