آموزش ایمیل مارکتینگ در سه سوت!

آموزش ایمیل مارکتینگ

شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر دوست دارید که لیست ایمیل‌های خود را رشد دهید، خبرنامه‌هایی ارسال کنید که نرخ باز کردن و کلیک آن‌ها بالاتر از استاندارد صنعت‌تان باشد، میزان ترافیک وب‌سایت را افزایش دهید و از همه مهمتر می‌خواهید بر فروش سازمان‌تان بیافزاید. خوب مسیر را درست آمدید. این مقاله برای شما نوشته شده است! اگر وبلاگ نویس هستید، اگر صاحب کسب و کاری هستید و یا آژانس تبلیغاتی دارید تا انتها همراه ما باشید تا آموزش ایمیل مارکتینگ را در سه سوت بیاموزید.

 

مبانی ایمیل مارکتینگ چیست؟

ساخت یک لیست ایمیل به عنوان اساسی‌ترین قسمت شروع بازاریابی ایمیلی شناخته می‌شود. در شبکه‌های اجتماعی مختلف معمولا این الگوریتم‌ها هستند که تعیین می‌کنند چه نوع محتوایی را به مخاطب نشان دهند، حال آنکه شما می‌توانید در خبرنامه ایمیلی خود براساس علاق مخاطب محتوا را شخصی سازی کرده و سپس آن را ارسال کنید. همین کار ساده می‌تواند شما را به هدف نهایی که فروش بیشتر است نزدیک‌تر کند. و مطمئنا نرخ مشارکت به طرز باورنکردنی افزایش پیدا خواهد کرد.

 

نکته: 59 درصد از بازاریابان B2B معتقدند ایمیل موثرترین کانال بازاریابی برای درآمدزایی است.

 

اما ممکن است این سوال در ذهن شما خطور کند، که با وجود ارسال صدها ایمیل روزانه، آیا کاربران تمایلی به بازکردن و مطالعه پیام ما دارند یا خیر؟ و چرا تعداد زیادی از ایمیل‌ها هیچ وقت خوانده نمی‌شوند! اما راه حل ساده‌تری وجود دارد که باعث می‌شود نرخ باز شدن ایمیل‎ها بیشتر شود و آن برند بودن سازمان شماست. اگر کاربر برند شما را از میان ایمیل‌های روزانه تشخیص دهد مطمئنا شانس باز کردن و استفاده از خدمات و محصولات شما به مراتب بیشتر خواهد شد.

 

چگونه می‌توان یک لیست ایمیل ساخت؟

بازدیدکنندگان وبلاگ یا وب‌سایت شما تنها به این دلیل که از آن‌ها خواستید ایمیل خود را در اختیارتان قرار دهند این کار را نمی‌کنند. فاکتورهای مختلف وجود دارد که باعث می‌شود کاربر به شما اعتماد کرده و ایمیل خود را ثبت کند. امروزه مردم بیش از هر زمان دیگری تردید دارند که آیا ثبت ایمیل کار درستی است؟! علت آن هم وجود ده‌ها و صدها ایمیل باز نشده و ناخواسته است که در صندوق پیام خود مشاهده می‌کنند. اما ما برای غر زدن نیامده‌ایم، قرار است راهکارهایی به شما ارایه کنیم.

آموزش ایمیل مارکتینگ

ایده‌های جذاب پیدا کنید

چرا مردم باید ایمیل خود را در اختیارتان قرار دهند؟ آن‌ها ایمیل خود را در اختیار شما قرار می‌دهند اگر و فقط اگر چیزی جذاب برای دریافت داشته باشید. ایده‌هایی که می‌توانید به کمک آن ایمیل کاربران را دریافت کنید کم نیستند اما باید خلاق باشید و محتوای ارزشمندی را ارایه کنید تا چنین اتفاقی بیافتد. کتاب الکترونیکی، وبینار رایگان در حوزه علاقه‌مندی‌های کاربر، ارایه پیشنهاد جایزه و … هرچقدر این موضوع جذاب‌تر باشد بانک ایمیل شما پر و پیمان‌تر خواهد شد.

 

فرم ثبت را در جای مناسب قرار دهید

حالا که ایده جذاب برای ثبت نام ایمیل پیدا کردید، باید برای قرارگیری فرم ثبت نام در جایگاه مناسب تحقیق کنید. قرار گرفتن فرم در انتهای مطالب جایگاه مناسبی است. البته می‌توان یک فرم در سمت چپ وبلاگ هم قرار داد. با این حال انجام A/B تست بهترین روشی است که به شما توصیه می‌کنیم. هر جایی که بیشترین نرخ را برایتان به همراه داشت را انتخاب کنید و به جمع آوری ایمیل بپردازید.

 

کپی رایتینگ را فراموش نکنید

نحوه نگارش و قولی که به کاربر می‌دهید در اقناع وی برای ثبت ایمیل بسیار موثر است. کاربر قبل از ثبت نام باید بداند دقیقا قرار است چه چیزی را دریافت کند. بنابراین نوشتن عبارت: ثبت نام کنید تا از آخرین اخبار سایت باخبر شوید نه تنها عباراتی جذاب نیست، بلکه به قدری روتین و تکراری است که توجه کاربر را به خود جلب نمی‌کند. به همین دلیل حتما در نوشتن متن روی بنر و فرم ثبت نام از یک کپی رایتر حرفه‌ای کمک بگیرید.

 

از فرم پاپ آپ استفاده کنید

استفاده از فرم پاپ آپ بهترین روش برای افزایش لیست ایمیل شماست، البته به شرطی که به درستی از آن استفاده شود. به عنوان مثال هنگامی که کاربر در ابتدای متن وبلاگ با چنین فرمی مواجه شود، مطمئنا ایمیل خود را ثبت نکرده و پنجره را خواهد بست. به همین دلیل توصیه می‌شود بعد از مطالعه نیمی از محتوا، چنین پنجره‌ای برای کاربر باز شود تا ایمیل خود را وارد کند. البته از ابزارهای مختلف برای بررسی رفتار کاربر استفاده کنید. بهترین ابزار هاتجر است که به شما کمک می‌کند متوجه شوید که تجربه کاربری چگونه بوده است. اگر کاربر هنگام مواجه با چنین فرمی زود وب‌سایت را ترک کرد باید در نحوه قرارگیری آن تجدید نظر کنید.

 

چگونه متن ایمیل را جذاب بنویسیم؟

نوشتن متن خبرنامه ایمیلی کمی متفاوت از نوشتن هر چیز دیگری است. همه ما با تعداد زیادی ایمیل که به صورت خواسته و ناخواسته به صندوق ایمیل‌مان راه پیدا می‌کند مواجهیم. بیشتر افراد فرصت کافی برای خواندن آن‌ها را ندارند و به همین دلیل است که خیلی زود دکمه بازگشت را می‌زنند. البته عده‌ای هستند که پا را فراتر گذاشته و بدون اینکه ایمیل را باز کنند و تنها براساس تیتر تشخیص می‌دهند که ایمیل مناسبی دریافت کرده‌اند یا خیر! خب به نظر شما باید چه اقداماتی انجام دهیم تا کپی رایتینگ جذابی داشته باشیم؟ چگونه به کاربر نشنان دهیم که محتوای ارسالی ارزش مطالعه دارد؟ در ادامه با سندر همراه باشید تا چند فوت و فن کاربردی را با شما به اشتراک بگذاریم.

آموزش ایمیل مارکتینگ

کوتاه بنویسید خیلی کوتاه!

مردم وقت ندارند که ایمیل‌ها را باز کنند چه برسد به اینکه آن‌ها را بخوانند! بنابراین هنگامی که شخصی ایمیل‌های شما را باز می‌کند، فرصت کافی ندارد و شما باید به زمان وی احترام بگذارید و برای او ارزش قائل شوید. واضح، موجز و کوتاه هر آنچیزی که دوست دارید را بیان کنید. اطلاعات زیاد و طولانی تنها باعث بسته شدن ایمیل و زدن دکمه بازگشت می‌شود شک نکنید!

 

ارزش آفرینی کنید

اکثر دیجیتال مارکترها به این فکر می‌کنند که چگونه فروش را بیشتر کنند، چگونه تعداد کلیک را افزایش دهند، چگونه لیست ایمیل‌های خود را افزایش دهند. به جای این کار کافیست ارزش آفرینی کنید! شاید این جمله کمی کلیشه‌ای باشد اما مطمئن باشید باعث ایجاد تفاوت در نوع کپی رایتینگ شما خواهد شد. و کمتر در آموزش ایمیل مارکتینگ به آن توجه می‌شود.

 

تمرکز خود را بر ارایه ارزش بیشتر به گیرندگان بگذارید. در اینصورت هم لید بیشتری جمع می‌کنید و هم نرخ تبدیل شما بهبود خواهد داشت. 

 

از لحن دوستانه استفاده کنید

یکی از نکاتی که کمتر به آن توجه می‌شود استفاده از ضمیر اول شخص است. پیشنهاد ما این است که در صورتی که امکان آن را دارید و اطلاعات کاربران را به درستی جمع آوری کردید از نام شخص برای خطاب قرار دادن آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال: سلام سعید! (البته این نکته در تمام آموزش های ایمیل مارکتینگ وجود دارد و کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که به انجام این کار شک داشته باشد.) علت این کار هم بسیار واضح است، شخصی سازی کردن ایمیل و خطاب قرار دادن اسم کاربر نرخ تبدیل را به شدت بالا می‌برد.

 

تمیز و واضح بنویسید

بسیاری از شرکت‌ها را دیده‌ام که به جای اینکه پیام خود را تمیز، واضح و سر راست بیان کنند به سراغ فرهنگ دهخدا می‌روند تا از کلمات پر طمطراق استفاده کنند. یادمان باشد مشکلی که کاربران دارند و شما باید آن را به عنوان صاحب کسب و کار حل کنید چیز دیگری است نه نحوه نگارش‌های شما! پس خیلی سر راست بروید سر اصل مطلب و از حاشیه دوری کنید.

 

سراغ طراحی فانتزی نروید

خبرنامه خود را ساده و مبتنی بر متن و بدون طراحی خاص ارسال کنید. البته ممکن است در برخی مواقع به این کار نیاز داشته باشید. اما باید بدانید که طراحی‌های سنگین و فانتزی خبرنامه ایمیلی شما را به صندوق اسپم هدایت می‌کند. بنابراین تا جای ممکن ساده عمل کنید، در انتخاب فونت، رنگ‌ها و طراحی‌ها از پیش فرض هایی که سرویس ایمیل مارکتینگ شما آن را دارد استفاده کنید.

 

از کلمات ممنوعه استفاده نکنید

کلمات بسیاری وجود دارد اکه اگر از آن‌ها در ایمیل مارکتینگ استفاده کنید، امکان قرار گرفتن خبرنامه‌تان در پوشه اسپم را بالا خواهید برد! بنابراین وقتی در حال نگارش و کپی رایتینگ برای ایمیل هستید، از چنین واژه‌هایی استفاده نکنید. لیست چنین کلماتی بسیار بلند و بالا خواهد بود اما کلماتی که ظن تبلیغاتی بودن بدهند پرهیز کنید. کلماتی مثل: رایگان، هم اکنون اقدام کنید و … نمونه‌های کلمات ممنوعه به شمار می‌آیند. پیشنهاد می‌کنیم یک لیست از این کلمات استخراج کنید تا به سمتشان نروید.

 

برای نتیجه بهتر CTA خود را تکرار کنید

حتما شما هم نظر دارید که کاربر بعد از مطالعه ایمیل، اقدام مورد نظرتان را انجام دهد؛ پس باید آن را صریح از کاربر بخواهید. ترجیحا بدون اینکه این کار آزار دهنده باشد در نقاط مختلف متن آن را تکرار کنید تا کاربر به درستی از منظور شما مطلع شود و همان کاری را انجام دهد که شما تمایل دارید. البته تکرار بیش از اندازه می‌تواند نتیجه عکس برایتان داشته باشد مراقب باشید.

 

متن و موضوع ایمیل هماهنگ باشد

بسیاری از دیجیتال مارکترها سعی می‌کنند با روش‌های مختلف کاربر را اصطلاحا گول زده تا ایمیل را بازکنند و از این طریق نرخ باز شدن را افزایش دهند، حال آنکه چنین کاری 100 درصد اشتباه بوده و اعتماد کاربر نسبت به برند شما از بین خواهد رفت. و تداوم این کار باعث می‌شود ایمیل‌ها هیچگاه توسط کاربر باز نشود و یا شما را به پوشه اسپم بفرستد.

 

بیش از حد لینک ندهید

قرار گرفتن لینک‎های زیاد در خبرنامه ایمیلی باعث می‌شود تا ایمیل اسپم شناسایی شده و به پوشه اسپم هدایت شود. بعلاوه اگر چننی اتفاقی با سرویس ایمیل اتفاق نیافتد این کار باعث به هم ریختن تمرکز کاربر می‌شود. و او را به نقاط مختلف هدایت می‌کند که نتیجه درستی برای شما نخواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم بیش از 3 لینک در یک ایمیل قرار ندهید. تا کاربر اصطلاحا گیج نشود و شما هم به نتیجه دلخواه‌تان برسید.

 

از رهبران صنعت خود بیاموزید

رقبای موفق شما نیز دارای یک لیست ایمیل هستند. آن‌ها نیز کمپین‌های ایمیل مارکتینگ را انجام می‌دهند. و اگر آنها واقعا “موفق” هستند، احتمالا کمپین خود را به درستی انجام می‌دهند. پس از آنها یاد بگیرید. در خبرنامه‌های آن‌ها عضو شوید و از آن‌ها الهام بگیرید ولی به هیچ وجه کپی نکنید زیرا اعتبار برند خود را زیر سوال خواهید برد.

 

سریع ایمیل را ارسال نکنید

معمولا بسیاری از ما هنگام تهیه خبرنامه ایمیلی هیجان زده می‌شویم و هنگامی که به اتمام می‌رسد سریع آن را ارسال می‌کنیم که کار اشتباهی است. بعد از اینکه ویرایش‌ها را به اتمام رساندید بروید بیشتر بررسی کنید و اشکالات احتمالی را رفع کرده و سپس دکمه ارسال را فشار دهید. کمپین‌های بسیار زیادی وجود داشته است که به خاطر عجله در ارسال از بین رفته ‌اند.

 

سعی نکنید عالی باشید، اما مراقب باشید اشتباهات ابتدایی را مرتکب نشوید.

 

اولین تست‌ها را برای دوستان بفرستید

سعی کنید قبل از ارسال انبوه ابتدا آن را برای افرادی که نزدیک‌تر هستند بفرستید و اصطلاحا تست کنید تا ببینید که آیا همان محتوایی است که قصد ارسال آن را داشتید؟ آیا همه چیز مرتب است؟ قالب ایمیل به درستی نمایش داده می‌شود و خیلی از نکات دیگر که باید به آن‌ها توجه کرد.

 

چگونه نرخ باز کردن ایمیل را افزایش دهیم؟

خب رسیدیم به مهمترین بخش آموزش ایمیل مارکتینگ. اگر شما بهترین پیشنهاد را آماده کنید ولی کاربران ایمیل شما را باز نکنند مطمئنا راه به جایی نخواهید برد. اگر نرخ تبدیل کمپین ایمیل مارکتینگ شما پایین باشد، ارسال ایمیل چه فایده‌ای داشته است؟ بنابراین، بخش عمده ای از استراتژی ایمیل مارکتینگ شما باید مربوط به نرخ باز کردن ایمیل و نرخ کلیک تمرکز کند. چگونه می‌توان این دو معیار اصلی ایمیل را بهبود داد؟

آموزش ایمیل مارکتینگ

نام فرستنده مهم است!

یک اتفاقی که در آموزش ایمیل مارکتینگ کمتر در مورد آن صحبت می‌شود همین نکته است. کاربران هنگامی که ایمیلی را از طرف دوست و یا برند شناخته شده دریافت کنند خیلی سریع آن را باز می‌کنند. اما اگر شما نزد کاربر شناخته نشده باشید ممکن است بعد از باز کردن ایمیل اولین کاری که انجام دهد، ارسال ایمیل شما به پوشه اسپم و یا لغو عضویت باشد. بعلاوه هر کاربر روزانه ده‌ها ایمیل دریافت می‌کند و شما برای افزایش بازشدن ایمیل باید فردی و یا شرکتی شناخته شده نزد کاربر باشید.

 

یک عنوان عالی بنویسید

بعد از نام فرستنده، این همان چیزی است که گیرندگان در ادامه مشاهده می‌کنند. و این همان چیزی است که می‌تواند شما را موفق کند و یا بازنده! اولین سوالی که بسیاری از دیجیتال مارکترها می‌پرسند و یا در کلا‌های مختلف آموزش ایمیل مارکتینگ مطرح می‌شود این است که عنوان ایمیل چند کلمه باشد؟ بررسی‌ها نشان داده است که 3 تا 5 کلمه یا 41 کاراکتر ایده‌ال ترین طول برای عنوان ایمیل خواهد بود. اما چند نکته مهم که بد نیست به آن‌ها توجه کنید:

  • بدون اغراق و وعده دروغین بنویسید.
  • از ایموجی‌ها استفاده کنید.
  • عنوانی دوستانه بنویسید.
  • ساده و روان نوشتن را جایگزین فنی نوشتن کنید.
  • از اعداد و کاراکترهای خاص استفاده کنید.
  • براساس یک محدودیت زمانی بنویسید.
  • معمولا عنوان‌های سوالی بهتر باز می‌شوند.

 

به صورت بخش بندی ارسال کنید

یکی از نکاتی که نرخ باز کردن ایمیل‌ها را افزایش می‌دهد و کمتر در آموزش های ایمیل مارکتینگ به آن اشاره شده، شخصی سازی و ارسال براساس بخش بندی است. فرض کنید شما یک وب سایت ورزشی با موضوع ورزش در خانه دارید. عده‌ای از مخاطبان شما دنبال لاغری و عده‌ای دیگر دنبال افزایش حجم هستند. بنابراین شما نمی‌توانید یک محتوا را برای هر دو گروه ارسال کنید. پس تقسیم بندی مخاطبان در اینجا به کمک شما می‌آید و همین کار به نظر ساده می‌تواند نرخ باز شدن ایمیل شما را به طرز باورنکردنی بالا ببرد.

 

برند خود را بسازید

برای موفقیت در بازاریابی تنها به یک کانال نگاه نکنید، همه جنبه‌ها و کانال‌ها باید یک هدف را دنبال کنند و آن ارتقای برند شماست. ایمیل مارکتینگ یکی از کانال‌هایی است که هم می‌تواند برای شما ترافیک بیشتر بیاورد و هم می‌تواند فروش خوبی برایتان رقم بزند که در نهایت هر دو برند شما را خواهند ساخت. اگر نام تجاری شما در بازار به عنوان برندی با ارزش و شناخته شده شهرت نداشته باشد، مطمئنا نرخ باز شدن ایمیل و CTR کاهش یافت. معمولا افراد بر روی ایمیل‌هایی که از برند ناشناخته می‌آید کلیک نمی‌کنند. بنابراین تا جایی که می‌توانید روی برند تمرکز کنید.

ایمیل مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *